Sportovní pravidla volejbalu

 

Hřiště pro volejbal (hrací plocha)

Hrací plocha zahrnuje hřiště a volnou zónu, která musí být pravoúhlá a symetrická. Hřiště je obdélník o rozměrech 18 x 9 m obklopený volnou zónou, která je na všech stranách minimálně 3 m široká.

Volný hrací prostor je prostor nad hrací plochou, který je bez jakýchkoliv překážek. Volný hrací prostor je vysoký minimálně 7 m od povrchu hrací plochy.

Pro všechny světové a oficiální soutěže FIVB musí měřit volná zóna nejméně 5 m od postranních a 8 m od koncových čar. Volný hrací prostor je vysoký minimálně 12,5 m od povrchu hrací plochy.

Čáry na hřišti (lajny)

Všechny čáry jsou 5 cm široké. Jejich barva musí být světlá a rozdílná od povrchu hrací plochy i od všech ostatních čar.

Výška sítě

Síť je umístěna svisle nad střední čarou a její horní okraj je ve výšce 2,43 m pro muže a 2,24 m pro ženy.

Povrch hrací plochy

Povrch hrací plochy musí být, vodorovný a jednolitý. Je zakázáno hrát na hrubých nebo kluzkých površích.

Ve všech světových a oficiálních soutěžích FIVB je povolen pouze dřevěný nebo syntetický povrch. Každý povrch musí být předem schválen FIVB.

V halách musí být povrch hřiště světlé barvy.

Ve všech světových a oficiálních soutěžích FIVB je pro čáry požadována bílá barva. Pro hřiště a volnou zónu jsou požadovány různé barvy, od sebe odlišné.

Na venkovních hřištích je povolen sklon 5 mm na 1 m pro drenáž. Cáry hřiště z pevného materiálu jsou zakázány.

Český volejbalový svaz

Další informace na stránkách Českého volejbalového svazu

Pravidla volejbalu v PDF (250 kB) ke stažení zde

 

Hrací plocha Velikost volejbalového hřiště

pravidla volejbal

 

Multifunkční hřiště

multi

Stěrkové akrylátové povrchy jsou ideální pro venkovní i vnitřní sportovní povrchy, které vytváří kvalitní sportovní povrch pro bezpečný sport. Použitím tohoto povrchu prodlužujete životnost sportovního povrchu.

multi 3Ideální pro tenis, basketbal, volejbal, nohejbal, házenou a další míčové i raketové sporty. Vhodné i pro cyklistiku, kolečkové brusle a další.

Více k multifunkčnímu hřišti 

 

Školní areály

areal

Trávník se používá jako náhrada klasických sportovních povrchů (tenisu, fotbalu), zejména přírodního trávníku, antukového povrchu, betonových či asfaltových ploch, pružné gumové podložky.

deti 3Je i náhradou přírodního trávníku v interiérových i exteriérových aplikacích (hotely, okolí bazénů, balkóny, dětské koutky, atd.).

Více ke školním areálům 

 

Sportovní haly

hala

Trávník se používá jako náhrada klasických sportovních povrchů (tenisu, fotbalu), zejména přírodního trávníku, antukového povrchu, betonových či asfaltových ploch, pružné gumové podložky.

hala 3Je i náhradou přírodního trávníku v interiérových i exteriérových aplikacích (hotely, okolí bazénů, balkóny, dětské koutky, atd.).

Více k sportovním halám