Výměna umělého fotbalového trávníku

Důvody výměny umělého fotbalového trávníku

Důvody výměny umělého trávníku mohou být různé. Většinou se k výměně přistupuje ve chvíli, kdy je umělý trávník na konci své životnosti nebo je kontaminován. V případě, že chceme trávník přesunout z jednoho místa na jiné, postupujeme stejně. Odstraníme výplň trávníku, rozřezáme jej, sbalíme a následně přemístíme na nové místo. Trávník je pak opět položen, opatřen výplní.

vymena-umeleho-travniku3

Fotbalové hřiště v Děčíně po výměně trávníku

vymena-umeleho-travniku4vymena-umeleho-travniku5

Jako příklad zde uvádíme výměnu umělého trávníku v Děčíne zasaženém povodní v roce 2013. Trávník byl kontaminován bahnem. Znehodnocený trávník bylo nutné vyměnit, aby se provoz fotbalového hřiště mohl obnovit.

vymena-umeleho-travniku1vymena-umeleho-travniku2

Šetrné vůči životnímu prostředí

Díky tomu, že zapracovaný písek a granulát lze techlogicky z trávníku odstranit, můžeme zajistit jeho šetrnou ekologickou likvidaci. Navíc, pokud to technický stav umělého trávníku dovoluje, můžeme jej znovu použít.

Odstranění vsypů

Ze starého umělého trávníku musíme odstranit vsyp. Na celou plochu fotbalového hřiště je použito velké množství materiálu, který má obrovskou hmotnost. Trávník bez této zátěže lze sbalit s mnohem menšími obtížemi.

vymena-umeleho-travniku6vymena-umeleho-travniku7
1

Uvolnění výplně z umělého trávníku

Tento krok předchází vyčesání a uložení. Provádí se do té doby, než je výplň umělého trávníku úplně odstraněna.

vymena-umeleho-travniku8
2

Vyčesání výplně a ukládání

Vyčesání a odvoz uvolněného materiálu se také několikrát opakuje. Ve výsledku bylo v tomto případě z umělého trávníku odstraněno 300 tun písku a gumigranulátu.

vymena-umeleho-travniku9vymena-umeleho-travniku11vymena-umeleho-travniku12

Stroj pro uvolnění výplně

Stroj slouží k uvolnění vsypu z umělého fotbalového trávníku, aby mohl být následně odstraněn. Rotační nástroje jsou opatřeny hroty. Díky tomu je tento stroj velice účinný a efektivní.

vymena-umeleho-travniku10
3

Rozřezání starého trávníku

Starý trávník je před samotným sbalením nutné rozřezat na jednotlivé pruhy. K tomuto účelu používáme speciální řezačku, která trávník neničí, protože jej podřezává zespodu.

vymena-umeleho-travniku13vymena-umeleho-travniku14

Stroj pro odstranění vsypů

Stroj slouží k odstranění písku nebo gumigranulátu z umělého fotbalového trávníku s velkou přesností a účinností. Tyto skvělé vlastnosti zaručuje 6 řad jednotlivých kartáčů. Hloubku odstraněné vrstvy lze nastavit v určitém rozmezí. Nasátý materiál je přepraven po pásu do horní výsypky. Pytle jsou zavěšeny na speciální konstrukci.

vymena-umeleho-travniku15vymena-umeleho-travniku16vymena-umeleho-travniku17
4

Sbalení starého trávníku

Za účelem sbalení starého trávníku jsme navrhli a zkonstruovali vlastní technické řešení v podobě účinného navijáku. Tento nástroj celou operaci urychlí. Všechna umělá tráva je namotána do rolí a odvezena k dalšímu použití.

vymena-umeleho-travniku18vymena-umeleho-travniku19vymena-umeleho-travniku20vymena-umeleho-travniku21vymena-umeleho-travniku22vymena-umeleho-travniku23

Výměna trávníku

Umělý fotbalový trávník, který jsme postupně odstranili z plochy hřiště, můžeme znovu položit.

vymena-umeleho-travniku24
5

Manipulace a rozmístění

Umělý trávník je postupně rozmístěn po ploše stavby. Manipulaci zajišťujeme vlastním nákladním autem s hydraulickou rukou. Role umělého trávníku rozmístíme v přesném pořadí dle plánu.

vymena-umeleho-travniku26vymena-umeleho-travniku27
6

Pokládka

Role umělého trávníku jsou jedna po druhé roztaženy po celé ploše hřiště a připraveny k dalšímu kroku. Pokládku umělého trávníku rozepisujeme na další stránce - odkaz níže.

vymena-umeleho-travniku25