Atletické dráhy: výkon a spolehlivost

Nabízíme výstavbu nových atletických drah

Provádíme:

 • Dodáváme špičkové sportovní umělé povrchy pro atletické dráhy, sektory a víceúčelová hřiště – společně s vysoce kvalitním sportovním vybavením od německého dodavatele
 • výstavbu nových atletických drah včetně lajnování
 • pokládku umělých atletických povrchů
 • rekonstrukce stávajících atletických drah a sektorů
 • renovace (retoping) umělých atletických povrchů

Výstavbu atletické dráhy provádíme dle požadavků zákazníka - nejčastěji v délkách 160, 200, 250 či 400 m s oválem a rozběhovou rovinkou. Také počet drah se odvíjí od požadavků zákazníka. Součástí atletické dráhy bývají také sektory pro skok daleký, skok vysoký, trojskok či hod koulí, kladivem a oštěpem.

Stavby na klíč

Zajistíme pro vás kompletní projektovou dokumentaci či studii vašeho investičního záměru. Nabízíme realizace celých sportovních areálů ("stavby na klíč") i dílčí dodávky sportovního vybavení. Provádíme pokládku atletických povrchů Conipur. Naše společnost disponuje týmem zkušených odborníků v oblasti projektové i realizační činnosti.

Neváhejte nás kontaktovat

valecasfaltfiniserstrikani

 

Povrchy pro atletické dráhy

logo conicaUmělé povrchy pro atletické dráhy představují ideální podloží, které nezatěžuje kloubní aparát sportovců. Jejich další nespornou výhodou je to, že jsou vodopropustné a i během špatného počasí se na nich dá nepřetržitě sportovat - bez jakékoliv újmy na zdraví. Netvoří se na nich námraza, bahno, apod.

Conipur SP je jednovrstvý, vodopropustný povrch. Conipur SW, Conipur MX a Conipur M je dvouvrstvý, vodonepropustný povrch.

Conipur SP

spConipur SP byl jedním z prvních IAAF certifikovaných sportovních systémů a byl zvolen za systém pro několik drah IAAF Třída 1 a IAAF Třída 2. Rovněž splňuje technické požadavky pro použití ve všech mezinárodních atletických soutěžích.

Conipur SP

Conipur SW

swSportovní, voděnepropustný umělý povrch s hrubě strukturovanou vrchní vrstvou. Jedná se o sandwichový neboli dvouvrstvý systém.

Conipur SW

 

Conipur M

mConipur M je třívrstvý, voděnepropustný polyuretanový povrch s porézní vrstvou.

Conipur M

Conipur MX

mxConipur MX je třívrstvý, voděnepropustný polyuretanový povrch s porézní vrstvou.

Conipur MX

 

Přednosti pryžových umělých povrchů

 • Díky své ideální tvrdosti nedochází k tak silnému zatěžování pohybového aparátu sportovce.
 • Nedochází k opotřebení kloubů jako při hře na betonovém, asfaltovém či antukovém hřišti.
 • Neprašnost povrchu.
 • Stálobarevnost a vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům.
 • Velmi snadná údržba: nečistoty lze odstranit zametením či proudem vody.
 • Snadná instalace a dlouhá životnost. Životnost umělého povrchu je závislá na péči provozovatele a intenzitě jeho používání.
 • Vysoká odolnost vůči nečistotám, extrémně vysokým i nízkým teplotám, UV záření.
 • Odolnost při použití atletických treter.

iaafMezinárodní asociace atletických federací IAAF

Všechny námi nabízené povrchy mají mezinárodní certifikaci IAAF. Tato certifikace stvrzuje, že dané systémy byly přezkoušeny a odpovídají požadavkům na kvalitu lehkoatletických sportovních povrchů.

vysspa conicaJsme držitelem certifikátu pro aplikaci povrchů Conipur společnosti BASF.

 

Technologie lajnování umělých povrchů

Po pokládce umělého povrchu atletické dráhy a jeho "vytvrdnutí" lze provést nalajnování pro zvolený druh sportu. Obnovu staršího lajnování provádíme po důkladném očištění a tlakovém mytí celého povrchu. Lajnování provádíme speciálními polyuretanovými UV barvami. V obloucích atletického dráhy je lajnování prováděno pomocí speciálního zařízení.

Sportovní pravidla pro atletiku

lajnovani

 

Realizace atletických drah

Tyršův stadion

tyrsak-s

ref-1sref-2s

Realizovali jsme unikátní výstavbu Tyršova stadionu (vnitřní sportoviště) v Opavě.

 

Litvínov

ref-5sref-6s

Pardubice

ref-3sref-4s

 

Odvodnění atletických drah

Odvodnění atletických drah pomocí žlabů

Proč odvodnění?

Voda musí být rychle a spolehlivě odvedena z hracích ploch. Odvodňovací žlaby musí být v souladu s nejnovějšími standardy a splňovat požadavky IAAF. Sportovní zařízení by měla být navržena a vybavena tak, aby zabránila vážnému zranění sportujících osob, pokud dojde k pádu nebo nehodě.

odvodneni-zlab

Žlaby pro akreditovaná zařízení IAAF

 • Žlaby z recyklovaného PE-PP
 • Snadná instalace pomocí per a drážek
 • Lehké a velmi odolné, odolné i vůči UV záření
 • Výrobky splňují pravidla IAAF

odvodneni-s

 

Lapače písku pro skok daleký

Lapače písku zabraňují šíření písku na přilehlou běžeckou dráhu při opouštění doskočiště sportovci. Písek může poškodit syntetické povrchy.

Lapače písku jsou na jedné straně vybaveny kovovou profilovanou obrubou. Tento profil umožňuje úhledné spojení s přilehlým povrchem běžecké dráhy. Lapače písku jsou dodávány s pororoštem a pevným gumovým krytem.

Lapače písku mohou být instalovány samostatně nebo jako dvouřadé. Pokud jsou instalovány lapače písku ve dvou řadách, vytvoříme tak 1 m širokou chráněnou oblast kolem doskočiště.

Doskočiště dle IAAF

V souladu s pravidly IAAF musí být pro skok daleký udržována šířka od 2,75 do 3,0 m. Plocha může být ještě širší, v takovém případě může být vymezena pouze pomocí pásky. Technická příručka IAAF 2008 stanovuje, že prostor pro skok daleký musí mít minimální šířku 2,75 m a délka se musí pohybovat mezi 7 a 9 m.

doskociste-1sdoskociste-2sdoskociste-3s

lapac-pisku-s1 - doskočiště, 2 - lapač písku, 3 - atletická dráha

 

Obrubníky s gumovou hranou

obrubniky-s

Obrubníky s gumovou hranou se používají jako hranice pro doskočiště a písečné příkopy a definují vnější okraj běžecké dráhy. Používají se také pro trvalé vymezení jednotlivých oblastí sportoviště.

Gumová hrana chrání sportovce a děti před úrazem v případě pádu. Obrubníky jsou vyrobeny z vláknobetonu s 60 mm širokou a 30 mm vysokou bílou nebo černou gumovou hranou z etylen propylen dien monomeru (EPDM). Tento materiál je odolný teplotám od - 30 ° C do + 100 ° C a je velmi ohebný. Pogumování výrazně snižuje riziko poranění sportovců a dětí.

obrubniky-1sobrubniky-2sobrubniky-3s

 

Rekonstrukce atletických drah a sektorů

Naše společnost provádí rekonstrukce stávajících zastaralých atletických drah včetně sektorů u sportovišť s umělým povrchem.

Na většině zastaralých povrchů atletických drah bývá škvárová vrstva. V případě, že dráha není dostatečně udržovaná a od doby svého vybudování neprošla žádnou zásadní rekonstrukcí, z důvodu využívání a pořádání atletických soutěží je zapotřebí rekonstrukci provést.

Některé atletické dráhy sice vyhovují za určitých podmínek požadavkům pro trénink i konání regionálních závodů, ale nejčastěji v letních měsících je dráha z hlediska hygienických požadavků díky své prašnosti nevyhovující.

Omezené využití stadionu pro pořádání atletických soutěží může také zapříčinit velmi špatný stav jednotlivých sektorů.

Typy rekonstrukcí dle rozsahu

Kompletní rekonstrukce

Rekonstrukce atletické dráhy včetně sektorů pro jednotlivé disciplíny

Částečná rekonstrukce

Pouze atletická dráha bez přiléhajících sektorů

 

Renovace epdm povrchu atletické dráhy

Po několikaletém provozu sportovního povrchu je mnohdy zapotřebí správné načasování jeho celkové renovace. Provedení retopingu se odvíjí dle intenzity používání povrchu. I menší poškození je třeba co nejdříve odstranit a zamezit tak ještě větším škodám. Po odborném posouzení stavu umělého povrchu lze vhodným postupem udržet vlasnosti povrchu a obnovit jeho vzhled. V případě neodborného zásahu se musí poničený povrch zcela odstranit a pořídit nový, což obnáší značné investice. Renovujeme vnitřní i venkovní povrchy.

Pokud si nevíte rady, jak správně postupovat, neváhejte nás kontaktovat. Odborně vám poradíme a provedeme nejvhodnější postup opravy či renovace.

Renovace umělého sportovního povrchu je nejlepším řešením. Vynaložené náklady jsou mnohem nižší než výměna celého povrchu

Údržba a renovace povrchů

Retoping umělého sportovního povrchu probíhá v následujících krocích:

 • odstranění veškerých hrubých nečistot a provedení tlakového mytí vodou - odmaštění povrchu
 • oprava poškozených míst
 • provedení penetrace podkladu - plocha dráhy bude ošetřena penetračním nástřikem na bázi polyuretanu
 • obnovení sportovního povrchu
 • doladění detailů a lajnování

retoping

 

Školní vs. výkonnostní atletika

Při realizacích rozlišujeme, zda se jedná o výstavbu atletického stadionu, na kterém se bude provozovat závodní či školní atletika.

Zda budou na stadionu pořádány atletické, výkonnostní soutěže či zda se jedná o atletický stadion při škole, který je využíván pouze pro potřebu školy, tréninky žáků a tělovýchovné vzdělání.

Cílem výkonnostní atletiky je podání maximálního atletického výkonu ve vybrané disciplíně. Je kladen důraz na co nejkvalitnější vybavení.

Školní atletika je součástí tělovýchovného vzdělání na ZŠ a SŠ. Nejsou u ní kladeny tak vysoké nároky jako u atletiky výkonnostní.

Námi realizovaný Tyršův stadion v Opavě spadá pod výkonnostní atletiku. Ostatní naše realizace se týkají staveb atletických drah pro školy, viz reference.

skolni-vs-profi

 

 

Mohlo by vás zajímat

Povrchy pro atletické dráhy

povrchy atletika

Nejpoužívanější sportovní povrchy pro atletické dráhy.

Nabídka povrchů 

Oplocení sportovišť

oploceni

Ucelená řada oplocení sportovišť vyznačující se robustní konstrukcí, elegantním vzhledem, použitím kvalitních materiálů s trvanlivou povrchovou úpravou a pečlivým a detailním zpracováním.

Oplocení sportovišť 

Pravidla pro atletiku

pravidla atletika

Jak správně nalajnovat atletickou dráhu.

Sportovní pravidla