Sportovní pravidla pro tenis

 

Velikost tenisového hřiště (dvorce, kurtu)

Dvorec pro dvouhru je obdélník 23,77 m dlouhý a 8,23 m široký. Pro čtyřhru je dvorec široký 10,97 m.

Tenisový kurt je uprostřed předělen sítí zavěšenou na provaze nebo na kovovém laně, které přechází přes dva sloupky nebo je k nim připevněno ve výšce 1,07 m. Síť musí být napjata tak, aby zcela vyplňovala plochu mezi oběma sloupky a musí mít oka tak malá, aby jimi míč nemohl projít. Výška sítě uprostřed je 0,914 m, kde je pevně stažena dolů popruhem. Provaz nebo kovové lano a horní okraj sítě jsou potaženy páskou. Popruh i páska jsou zcela bílé.

Vlastnosti povrchu dvorce

Dvorce ITF kategorie 1 (pomalé)

Příklady typů povrchů dvorců, které odpovídají této klasifikaci, zahrnují většinu antukových dvorců a další typy z neodráživého minerálního povrchu.

Dvorce ITF kategorie 2 (střední/středně pomalé)

Příklady typů povrchů dvorců, které odpovídají této klasifikaci, zahrnují většinu tvrdých dvorců s různými akrylovými nátěry a některé textilní povrchy.

Dvorce ITF kategorie 3 (střední)

Příklady typů povrchů dvorců, které odpovídají této klasifikaci, zahrnují většinu dvorců na přírodní trávě, umělém trávníku a některé textilní povrchy.

Dvorce ITF kategorie 4 (středně rychlé) a dvorce ITF kategorie 5 (rychlé)

Příklady takových povrchů jsou přírodní tráva, umělá tráva a některé koberce.

Stálá zařízení

Stálá zařízení dvorce zahrnují zadní a postranní ohrazení, diváky, stání a sedadla pro diváky, veškerá zařízení okolo nebo nad dvorcem, hlavního rozhodčího, čárové rozhodčí, rozhodčího u sítě a sběrače míčků, pokud jsou na určených místech.

Pokud je dvouhra hrána se sítí pro čtyřhru a s tyčkami pro dvouhru, pak jsou sloupky a části sítě za tyčkami pro dvouhru brány jako stálá zařízení a nejsou považovány za sloupky nebo součást sítě.

Mezinárodní tenisová federace (ITF)

Mezinárodní tenisová federace (ITF) je hlavní autoritou pro hru tenis a její povinnosti a odpovědnosti zahrnují určování Pravidel tenisu.

Pravidla tenisu

Pravidla tenisu v PDF (200 kB) ke stažení zde

Více informací naleznete na stránkách Českého tenisového svazu

Kompletní znění pravidel

 

Hrací plocha Velikost tenisového dvorce

lajnovani